Kostnader & Utgifter - Vad kostar vardagen?
Vad kostar det att leva på Kreta?
-Naturligtvis en helt omöjlig kalkyl att ställa upp.
Alla handlar vi olika samt kan Kretas utbud variera. Men vi har försökt oss på ett ungefär av vad man konsumerar. Priserna kan såklart variera mellan butiker, även inom samma koncern.
Om vi börjar med själva baskostnader för en(1) person blir det enklare att ta upp exempel.
Är ni fler i hushållet som ska bo här, har ni själv bra koll på uppgifter kring ert egna förbrukande?
Majoriteten handlar med bonuskort vilket du kan få i samtliga butiker.
DU behöver bara säga till i kassan så fyller du i ansökan och lämnar in, ett par dagar senare kommer bonuskortet i brevlådan.
Hos Xalkiadakis, Syn.ka samt Ariadni får du ett minikort till nyckelknippan tills ditt kort landat eller om du helt enkelt vill ha de nära till hands utan att leta i plånboken? Bara att visa upp i kassan när du storhandlat så "blippar" man in din kod på ditt minikort - Enkelt, snabbt och väldigt vanligt.
Moms & Skatt (handel)
-
Matmomsen är på 24-13% och inkluderar skatt.
Landets normala skattesats vilken gäller allmänna handelsskatter.
-
En annan skatt finns och kan tas ut på övriga tjänster, och ligger på mellan 9-12% (tillämpas t ex hos mindre souvenirbutiker). Det gäller främst bokhandel och tidskrifter (6%), caféer och vissa serveringar utan meny.
Skattesatsen är även öronmärkt för mindre öar, främst öar med under 1.000 fasta invånare.
-
Apotek (Medicin) samt övrig läkemedel ligger på 6% (Reducerad för grekiska medborgare).
-
Statlig skatt på elektricitet (samt Gas) ligger på 6% - Reducerad via AADE.
Är Maten billigare här?
-Ja och Nej!
Matvaror är både billigare och dyrare här på denna sidan av Lasithi.
I alla fall om vi jämför dom tre(3) största och vanligaste större varuhusen att storhandla hos.
Och vi räknar bort att handla på lokala minimarkets, vilka är dyrare.
Vanligt att storhandla hos är t ex Lidl, Syn.ka, Xalkiadakis, Sklaventis, Kritikos och lokala Ariadni (Piperakis).
Det är billigare att åka in till Ierapetra eller Sitia för att storhandla, även om t ex Piperakis har det mesta.
Men priserna ökar med mellan 5-10% för varje större by man kör förbi innan Makry Gialos.
Själv storhandlar vi även inne i Sitia där vi hittat samma utbud och samma butikskedjor, vilka faktiskt är lite billigare.
För dagligvaror som t ex mjölk, bröd, vatten m.m. kan smärtgränsen tänjas lite kanske då man slipper köra?
Och den lokala minimarket duger minst lika bra?
Naturligtvis har även Kreta (och grekland) egna tillverkare av varor. Och vissa är ibland även billigare än andra?
Själv väljer vi grekiska märken för varor som vi tycker har samma smak som de märken vi annars väljer.
Sen är det en smaksak att välja andra märken på t ex ketchup istället för Heinz kanske?
Och det kan skilja ca 30kr per förpackning mellan t ex 500gr Heinz Ketchup och 500gr Elomas Epilogi -märke.
Grekiska läskedrycker har vi haft en "Bäst i Test" på. Där vi hade smaktester. Ni hittar det inlägget här.
Vi har även haft ett litet Öl-test i bloggen med Grekiska ölsorter. Det inlägget hittar ni här.
Priser i jämförelser
Då priser varierar och då även varuhusen har bonussystem mot användande av deras medlemskort.
Är det inte alltid priserna stämmer exakt. Men vi avrundar uppåt så att vi säkrar en prisförändring på +/- en krona.
Vi ska heller inte försöka oss på en jämförelsetabell i vilken vi jämför Grekiska priser mot Svenska primärt.
Utan mest för att ni ska få en helhet på värdet av innehållet i era matkassar här. I jämförelse mot vad betalar för samma i Sverige.
Samtliga priser nedanför är priser från ett lite dyrare alternativ, t ex lokalt Supermarket.
Och till viss del även ett urval från billigare alternativ (t ex märken/tillverkare).
(+) Dyrare varor här nere:
Låt oss börja med varor som faktiskt är dyrare här på Kreta då?
-
Tonfisk (i burk) - ca 20kr /st.
-
Lax (ej odlad) - ca 300kr /kg.
-
Mjölk - ca 23kr /1,5 liter.
-
Grädde - ca 80kr /liter.
-
(+/-) Ungefär samma priser här nere:
-
Fetaost - ca 125kr /kg.
-
Ägg - ca 1,30kr /st.
-
Visst godis - ca 12kr /hekto.
-
Skivat bröd (t ex Rost) - ca 25kr /förp.
-
Hårdost** - ca 75kr /kg.
-
Choklad** (Mars, Snickers mfl.) - ca 8kr /80gr.
-
Tvättmedel - ca 80kr /kilo.
-
(-) Billigare varor här nere*:
-
Tomat - ca 6,90kr /kg.
-
Paprika - ca 12kr /kg.
-
Potatis - ca 3,50kr /kg.
-
Gurka - ca 9kr /kg.
-
Fläskfärs - ca 29kr /kg.
-
Nötfärs* - ca 39kr /kg.
-
Lamm* - ca 69kr /kg.
-
Kyckling - ca 23kr /kg (hel).
-
Chips** - ca 14kr /förp.
-
Kakor (Kex, Oreo mfl.) - ca 8kr /förp.
-
Strösocker - ca 16kr /kg.
-
Örter och Kryddor - ca 15kr /förp.
-
Diskmedel och viss Rengöringsmedel - ca 15kr /förp.
-
Sköljmedel - ca 25kr /förp. (<liter).
-
Hundmat (våt) - ca 14kr /1kg.
-
Hundmat (torr, t ex Pedigree) - ca 45kr /3kg.
-
Kattmat - ca 7kr /150gr förp.
-
* Organiskt odlat kan vara ca 10-15% dyrare styck/kilo.
** Lokaltillverkat / Inhemska märken inte inräknat.